#Turystyka

Praga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Praga to zarówno stolica, jak również największe miasto Republiki Czeskiej, położona nad najdłuższą rzeką – Wełtawą.

Ciekawostką jest, że stolica Praga powstała w roku 1784 z pięciu tzw. oddzielnych organizmów: Starego Miasta, Nowego Miasta, Jodefova, Małej Strany i Hradczan.
Natomiast zabytkowe centrum Pragi zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
To najczęściej i najchętniej odwiedzane europejskie miasto.
Oryginalna nazwa “Praha” pochodzi od słowa “prah” czyli próg, ponieważ miasto to zostało zbudowane nad progiem/brzegiem rzecznym.

Co warto zobaczyć w Pradze:

  1. Zamek na Hradczanach – ta dawna siedziba królów, obecnie od ponad 100 lat rezydencja prezydentów tego kraju. Znajduje się w królewskiej dzielnicy powstałej w XIV wieku. Dodatkowo jest to największa budowla na całym świecie. Wokół zamku możemy podziwiać piękne ogrody zamkowe, które możemy zwiedzać za darmo. Przed zamkiem co godzinę zmienia się warta, która jest niezwykle spektakularna bardzo uroczysta. Dla turystów udostępniono część pomieszczeń zamku, które pamiętają czasy średniowiecza. Wszystkie izby doskonale utrzymane.
  2. Most Karola – to średniowieczny symbol stolicy, który codziennie jest pełen turystów ze świata. Ozdobiony licznymi figurami gotyckimi, natomiast na dwóch jego krańcach znajdują się wieże gotyckie, które były częścią fortyfikacji miasta. Most ten jest łącznikiem dwóch dzielnic: Mala Strana i Stare Miasto.
  3. Zamek Wyszehradzki – to grodzisko, które było drugą najważniejszą siedzibą władców. Tutaj możemy zwiedzić najpiękniejszą świątynię stolicy Republiki Czeskiej.
  4. Stare Miasto – to przepiękna dzielnica z mnóstwem wąskich uliczek, sklepików oraz knajpek. Dzielnica wypełniona wieloma zabytkami.
  5. Carolinum czyli Uniwersytet Karola z roku 1348, który jest najstarszym w tej części Europy. Został założony przez króla Karola IV Luksmenburskiego. Został on zorganizowany na wzór Sorbony z Paryża. Jedno z kolegiów zostało ufundowane przez królową Jadwigę. Obecnie studiuje tutaj około 50 tyś studentów, a wykłada około 4 tysiące nauczycieli akademickich.
  6. Clementinum – dawne kolegium jezuickie. To barokowa budowla powstała w XVII wieku. Zakon jezuitów został sprowadzony przez cesarza Ferdynanda I Habsburga. Po usunięciu zakonu znajdowały się tu różne instytucje miedzy innymi seminarium arcybiskupie, Uniwersytet Karola, a obecnie jest tutaj Biblioteka Narodowa, w której znajduje sie 5 milionów woluminów. Znajduje się tutaj wieża obserwacyjna, z której gwiazdy oglądał astronom Johannes Kepler.
  7. Kościół Najświętszej Marii Panny – piękna gotycka świątynia z XIV wieku. Posiada ona dwie 80 metrowe wieże, które widać z kilku mil. Wewnątrz znajdują się zdobienia z XV wieku, gotycka, kamienna ambona, figury św. Jana, Maryi Dziewicy oraz ponad 550 – letnia Madonny z Dzieciątkiem. Niezwykłym miejscem w świątyni jest baldachim nad grobem biskupa Luciana z Mirandoli.
  8. Żydowskie miasto Josefov – to dzielnica żydowska nazwana na cześć Imperatora Józefa II. Jego reform ułatwiły życie Żydom. Z miejscem tym związany był Franz Kafka – niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego. Jego dzieła mówiły o niestabilnym stanie duchowym wielu ludzi na początku XX wieku. Ukazywał w nich człowieka wyobcowanego, który walczył i przegrywał sam. W dzielnicy tej znajdują się liczne synagogi. Natomiast podczas wojny dzielnica ta była gettem.
  9. Wieża Ratusza Staromiejskiego – to 60 metrowa wieża, z której możemy podziwiać niezwykłą panoramę na cały Rynek Starego Miasta. Pierwszy czeski ratusz powstał w 1338 roku, który składa się z 5 budynków tworząc jeden ciąg. Każdy z nich to budowla innego stylu architektonicznego oraz różniąca się fasadą. Najstarszy budynek to dom z 70 – metrową wieżą z zegarem astronomicznym. Dom ozdobiony gotyckim portalem oraz oknem z godłem Starego Miasta i królestwa czeskiego. Znajduje się tutaj kaplica z przepięknymi witrażami. Ciekawostką jest fakt, że na zegarze pojawiają się figurki apostołów.

To tylko niektóre zabytki, które warto zobaczyć, będąc w stolicy Czech. Oprócz nich jest wiele innych ciekawych obiektów czy miejsc takich jak: Złota Uliczka, Ogród Zoologiczny, Muzeum Narodowe, Muzeum Alfonsa Muchy.