#Turystyka

Reykjavík – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Rejkiawik to najdalej wysunięta na północ stolica i największe miasto w Islandii.

To najbezpieczniejsze miasto świata i najbardziej czyste.
Nazwa stolicy to “dymiąca zatoka”. To stolica krainy lodu i ognia. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1845 roku i od tego czasu przyśpieszył się rozwój urbanistyczny. W 1911 roku powstał tutaj pierwszy uniwersytet
To niewielki obszar, niemniej jednak oferuje turystom wiele atrakcji.
Znajdują się tu między innymi: muzea, tereny zielone, centrum miasta z historyczną zabudową, piękne murale.

Co warto zobaczyć w Reykjavíku:

  1. Centrum miasta śmiało możemy zwiedzić na pieszo. Perlan to najbardziej znany zabytek, który leży na wzgórzu Oskjuhlid Hill. Obok budynku znajdują się zbiorniki z ciepłą wodą, nad budynkiem jest przepiękna szklana kopuła, w której znajduje się restauracja. Widok z niej zapiera dech w piersi. W budynku tym organizowane są przeróżne targi rzemiosła i wystawy sztuki.
  2. Kościół Hallgrimskirkja – przepiękna budowla rzeźbiona z betonu. Budowa została zakończona w 1986 roku. Na sam szczyt czyli na wysokość 73 metrów kościoła, możemy wjechać windą. Kościół ten jest drugim najwyższym budynkiem w stolicy Islandii.
  3. Główna ulica handlowa – Laugarvegur, przy której znajdują się dwa wielkie centra handlowe: Kringlan i Smaralind. Znajdziemy tu wiele restauracji, w których skosztujemy różnych specjałów kuchni.
  4. Harpa – siedziba Orkiestry Symfonicznej i Opery Islandzkiej. Wyjątkowa budowla zbudowana z kawałków szkła różnej wielkości, koloru czy kształtu. W budynku znajdują się 4 sale, w których mogą odbywać się różne wydarzenia np.: w jednej sali może trwać opera, a w drugim koncert heavy metalowy i żadne z nich nie będzie sobie przeszkadzać, ponieważ sale są doskonale wyizolowane. Ściany, sceny czy ekrany mogą być odpowiednio przesuwane tak aby można je dopasować do potrzeb danego organizatora.
    Sala czerwona pomieści 1600 osób, wysoka na 19 metrów ma doskonałą akustykę.
    Sala “Zorza polarna” pomieści 520 osób, wyłożona została specjalnie przyciętym drewnem, tak aby rozprowadzało wibracje. Dodatkowo różnokolorowe oświetlenie tańczy na ścianach jak wspomniana wyżej zorza.
    Sala Kaldalon jest najmniejszą salą na 195 gości. Nazwa sali pochodzi od laguny lodowcowej i nazwiska kompozytora.
  5. Masywna rzeźba tzw.: łódź marzeń. Niezwykle interesująca kompozycja, która powstała w 1990 roku.
  6. Ciekawostką jest fakt, że miłośnicy fast foodów nie znajdą w tej stolicy żadnej restauracji McDonlads.
  7. W stolicy tej wydaje się najwięcej książek i gazet na świecie, a pierwsza drukarnia powstała w roku 1844.
  8. Muzeum Narodowe Islandii, które posiada zbiory z całej historii tego kraju – od czasów zasiedlenia do współczesności. Ciekawostką jest fakt, że mieszkańcy tego kraju nie byli narodem walecznym i nigdy nie wynaleźli broni. Nawet zwiedzając część poświęconym wikingom nie znajdziemy tu wielu mieczy, hełmów czy tarcz. Będą to eksponaty przedstawiające biżuterię, narzędzia codziennego użytku czy figurki wotywne. Kolejne ekspozycje dotyczą przyjęcia chrześcijaństwa, reformacji, odzyskania niepodległości oraz budowania nowoczesnego państwa.
  9. Skansen w stylu skandynawskim – to miejsce z historycznymi budynkami. Znajduje się tutaj ponad 30 obiektów z XIX i początków XX wieku. Są tu budynki kryte torfem, a w nich przedstawiono życie codzienne oraz stanowiska rzemieślnicze ówczesnych mieszkańców wyspy z różnych warstw społecznych. Miejsce to jest otwarte cały rok, niemniej jednak w lecie znajdują się tu również zwierzęta oraz statyści, którzy prezentują zwyczaje i życie codzienne.

Jak widać z powyższego opisu wyspa oraz stolica jest warta zwiedzenia.
Oprócz powyższych propozycji jest wiele innych miejsc do zwiedzenia np.: Muzeum Morskie, Ratusz a w nim model topograficzny Islandii, Pufa czyli sztuczne wzgórze oraz zalesione wzgórze, które znajduje się w centrum miasta.

 

Reykjavík – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Zabytki w Rzymie