#Turystyka

Helsinki – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć? 

Helsinki to największe miasto i jednocześnie stolica Finlandii znajdująca się nad Zatoką Fińską. Stanowi najważniejszy ośrodek kultury, ale usytuowanie sprawia, że jest także najważniejszym miastem portowym w kraju. Pierwsze wzmianki na temat osady istniejącej w tym miejscu pochodzą jeszcze z XV wieku, choć wówczas osada należała do Szwecji. Newralgiczna lokalizacja sprawiła, że na przestrzeni lat miasto znajdowało się na celowniku innych państw dostrzegających zalety położenia. Na początku XIX wieku niemal cały kraj stanowił część Rosji, co miało zmienić się dopiero w 1918 roku po wojnie domowej. Po zakończeniu II Wojny Światowej nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Obecnie jest uważane za jedną z piękniejszych stolic. Co warto zobaczyć w stolicy Finlandii?

Wyspa w centrum miasta

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji Helsinek jest Suomenlinna, czyli słynna twierdza usytuowana właściwie na sześciu wyspach. Jej podstawową funkcją niegdyś była obrona miasta od strony morza. Obecnie jest przede wszystkim wielką atrakcją, do której każdego roku przybywają turyści pragnący zobaczyć jej wnętrze i zapoznać się z zawiłą historią miasta. Na wyspach mieszka zaledwie ośmiuset ludzi. Będąc na miejscu warto udać się do muzeum wojskowego. Będzie można tutaj zapoznać się z różnego rodzaju militarnymi eksponatami, choć do najważniejszych zalicza się Vessiko, czyli podwodny okręt z okresu II Wojny Światowej. Od trzydziestu lat twierdza znajduje się liście światowego dziedzictwa UNESCO. Można się na nią dostać promem z centrum miasta.

Temppeliaukio

Dla wielu turystów jedną z największych atrakcji miasta jest słynny kościół, którego architektura robi wrażenie nawet na najbardziej wybrednych i wymagajacych gościach. Temppeliaukio znajduje się nieopodal dworca głównego, a jego unikatowość będzie można podziwiać przede wszystkim w środku. Wielu ludzi przyznaje, że z zewnątrz nie wygląda zbyt ciekawie, aczkolwiek wystarczy tylko przekroczyć jego progi, by zaniemówić z wrażenia. Kościół jest wbudowany w skały, co nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Dodać do tego należy odpowiednie oświetlenie i fantastyczny projekt Timo i Tuomo Suomalainen. Bilet wstępu kosztuje ponad trzy euro, ale bez wątpienia warto wydać takie pieniądze, by zobaczyć na własne oczy jeden z najbardziej oryginalnych kościołów na świecie.

Dla entuzjastów sztuki

Muzeum Sztuki Ateneum to kolejne miejsce na mapie Helsinek, do którego warto się udać. Miłośnicy sztuki z pewnością zachwycą się tym miejscem. Jest to najstarsze muzeum w całym kraju i zdecydowanie największe. Na przestrzeni lat udało się zebrać ponad cztery tysiące obrazów oraz kilkaset rzeźb. Początki tego miejsca datuje się na końcówkę XIX wieku. Bilet kosztuje kilkanaście euro, aczkolwiek nie jest to zbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę dzieła znajdujące się w środku.

Najstarsza Hala Targowa w okolicy

Vanha Kauppahalli powstała w 1889 roku. Jest wobec tego najstarszą halą targową w mieście i przypuszczalnie jedną z najpopularniejszych w tym regionie świata. To idealne miejsce dla turystów, którzy pragną delektować się lokalnymi rarytasami. W środku znajdziemy sporo straganów z fińskimi wędlinami, dżemami i przetworami przypisanymi temu państwu. Zdecydowanie jest to miejsce godne polecenia. Wokół zawsze znajdują się malownicze stragany z pamiątkami i jedzeniem.

Katedra Helsingin tuomiokirkko

To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych budowli w całej stolicy. Katedrę zaczęto budować w 1850 roku, ale dopiero sto lat później oficjalnie potwierdzono, że budowa jest ukończona. Ze względu na polityczne zawirowania widać w niej naleciałości i inspiracje z Petersburga. Została wybudowana w stylu neoklacysystycznym, a do jej wnętrza prowadzą wysokie schody. Warto się tutaj wybrać po zmroku. Jest wówczas pięknie podświetlona i robi wówczas największe wrażenie.