#Turystyka

Zwiedzanie niewielkiego Złotoryi: piękne zabytki i kopalnia złota

Złotoryja to niewielkie miasto położone w Dolnośląskim na południu Polski. To urokliwe miasto słynie z pięknych zabytków architektury oraz jednej z najstarszych kopalni złota w Europie.

Spacer po zabytkowej Starówce to jedna z największych atrakcji Złotoryi. Na uwagę zasługują tu piękne kamienice, ratusz oraz kościoły, m.in. Kościół św. Jana Chrzciciela z XVII wieku, który jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć, jest Kolegiata św. Trójcy, która pochodzi z XIV wieku i jest jednym z najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska. Kolegiata słynie z pięknych malowideł na sklepieniu oraz cennych rzeźb.

Kopalnia złota to kolejna atrakcja Złotoryi, która przyciąga turystów z całego świata. Kopalnia powstała już w XIII wieku, a jej tradycje kontynuowane są do dzisiaj. W kopalni można zobaczyć oryginalne narzędzia górnicze oraz dowiedzieć się więcej o historii złota w Polsce.

Na uwagę zasługuje również Muzeum Miedzi w Legnicy, gdzie można poznać historię regionu oraz zobaczyć cenne eksponaty związane z wydobyciem i obróbką miedzi.

Podsumowując, Złotoryja to niewielkie miasto o bogatej historii i kulturze, gdzie można zobaczyć piękne zabytki architektury oraz poznać historię kopalni złota. Spacer po zabytkowej Starówce to niezapomniane wrażenia, a kopalnia złota to doskonałe miejsce dla miłośników historii i geologii.