#Turystyka

Dublin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Dublin jest stolicą Irlandii usytuowaną we wschodniej części kraju, w prowincji Leinster. Przez miasto przepływa rzeka Liffey, która stanowi jednocześnie naturalną granicę pomiędzy Northside oraz Southside, stanowiącą część nowocześniejszą. Pierwsze wzmianki na temat osadzania się na tych terenach pochodzą jeszcze z II wieku. W wieku jedenastym znajdowała się tutaj siedziba biskupa, a w dwunastym osada otrzymała prawa miejskie.To zdecydowanie miasto o długiej i niezwykle ciekawej historii. Zachowało się bardzo wiele zabytków pochodzących z odległych epok. W mieście znajduje się sporo muzeów i miejsc, w których hisotoryczne świadectwa mają pierwszorzędne znaczenie. Gdzie warto udać się w pierwszej kolejności?

Małe Muzeum w Dublinie

Wielu turystów uważa, że największą atrakcją miasta są jego klimatyczne uliczki, puby i cała przestrzeń miejska, której nie sposób porównać z niczym innym. Wystarczy przespacerować się po tej wyjątkowej stolicy, by faktycznie poczuć jej nietuzinkowy klimat. Warto jednak udać się najpierw do Little Museum Of Dublin, by zaczerpnąć nieco przydatnych informacji na temat historii miasta i jego losów na przestrzeni wieków. To muzeum wyjątkowe pod wieloma względami. Wycieczka do tego obiektu wymaga od nas niecałej godziny wolnego czasu, co nie jest zbyt dużym wyrzeczeniem. Przewodnik opowie nam o wielu ciekawych zdarzeniach i miejscach, oprowadzając po salach. Co ciekawe, większość eksponatów pochodzi prosto z ulicy. Zostały znalezione na śmietnikach lub dostarczone w formie prezentu o wartości historycznej. To miejsce, które w dużym stopniu pozwoli nam zrozumieć historię miasta i będzie doskonałym wstępem do dalszego zwiedzania.

Rozrywkowa część Dublina

Templa Bar to zdecydowanie dzielnica, której nie można pominąć podczas zwiedzania Dublina. Nie bez powodu cieszy się tak wielkim zainteresowaniem. W pewnym sensie stanowi kwintesencję całego miasta, a już na pewno jest atrakcją dla turystów nastawionych na dobrą zabawę i możliwość poznania tradycji miasta. To dzielnica o niezwykłym klimacie. Właśnie tutaj znajdują się najlepsze knajpki i restauracje, w których będziemy mogli skosztować irlandzkiej kuchni i najlepszego piwa w mieście. Urokliwe uliczki sprawiają, że można nimi chodzić godzinami i właściwie w ogóle się nie nudzić. Dzielnica słynie z granej niemal na każdym rogu muzyki na żywo i doskonałego artystycznego klimatu. Temple Bar to miejsce, które warto również odwiedzić po zmroku. To właśnie wtedy dzielnica zamienia się w imprezownię, która trwa tutaj od poniedziałku do niedzieli. Jeżeli pragniemy poczuć niezwykły klimat Dublina, to z pewnością powinniśmy się tutaj wybrać, posłuchać fantastycznej muzyki i skosztować pysznej irlandzkiej kuchni.

Phoenix Park

Po intensywnym zwiedzaniu i rozkoszowaniu się nocnym życiem Dublina warto zarezerwować sobie odrobinę czasu na spacer po Phoenix Park. Na powierzchni przekraczającej siedemset hektarów będzie można spotkać przepiękne daniele. To miejsce, w którym zieleń gra pierwsze skrzypce. Jest spokojne, pięknie zaaranżowane i pozwala odpocząć po intensywnym zwiedzaniu zatłoczonej części miasta. To tutaj znajduje się słynny obelisk Wellingtona, który jest doskonałym punktem orientacyjnym. W pobliżu bardzo często będzie można natknąć się na mieszkańców organizujących rodzinne pikniki lub osoby, które po prostu uwielbiają czytać na łonie natury i świeżym powietrzu. To bardzo dobre miejsce na spacer, ale również świetne tereny na przejażdżki rowerowe.

Jedna z piękniejszych bibliotek na świecie

Trinity College to uczelnia, której historia sięga jeszcze XVI wieku. Obecnie można tutaj podziwiać fantastyczną bibliotekę, która przez wielu ludzi uważana jest za jedną z piękniejszych na całym świecie. Pomieszczenie zrobi ogromne wrażenie nawet na osobach, które niezbyt chętnie sięgają po książki.

 

Kategoria: transport, turystyka