#Turystyka

Bukareszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć? 

Bukareszt znajduje się w południowo-wschodniej częśći Rumunii. Jest największym miastem tego państwa i jego stolicą. Miasto jest usytuowane nad rzeką Dymbowicą. Ze względu na architekturę miasto było w okresie międzywojennym nazywanem Małym Paryżem, choć wiele architektonicznych pereł nie przetrwało wojny, to jednak udało się w dużym stopniu odtworzyć ówczesny klimat miasta. Historyczne doniesienia zakładają, że nazwa miasta wywodzi się od Bocura, który przed laty postanowił osiedlić się na terenach dzisiejszej stolicy. Miał wówczas zakochać się w Dambovocie. Samo słowo Bucaresti należy jednak tłumaczyć jako Miasto Radości. To zdecydowanie jedna z bardziej klimatycznych stolic we wschodniej Europie i miejsce, do którego warto się  wybrać na letni wypoczynek. Co warto zobaczyć w Bukareszcie?

Perła Bukaresztu

Przez wiele lat Rumunia zdecydowanie nie należała do destynacji branych pod uwagę podczas poszukiwania miejsca na letni wypoczynek czy jakikolwiek krótki wypad. Uchodzi za jedno z biedniejszych państw we wschodniej Europie, a zatem zwykło się myśleć, że nie warto wydawać nawet małych pieniędzy na tak “nieatrakcyjny” kraj. Nic bardziej mylnego. W ostatnich latach cała Rumunia przeszła pewnego rodzaju metamorfozę. Zmiany nadchodzą stopniowo i w  swoim tempie, aczkolwiek dzisiaj stolica Rumunii jest jednym z tych miejsc, które zaczyna przyciągać turystów z różnych stron świata. Z całą pewnością jest to miejsce, do którego warto się wybrać. Bukareszt zachwyca mieszanką nowoczesności i wieloletniej tradycji. Największą atrakcją architektoniczną jest bez wątpienia budynek parlamentu. To jedna z tych budowli, którą po prostu trzeba będzie zobaczyć, będąc na miejscu. Warto wspomnieć, że to jeden z największych budynków na świecie. Większy jest jedynie Pentagon, a zatem bukaresztański parlament zajmuje zaszczytne miejsce drugie. Budowa rozpoczęła się w latach osiemdziesiątych na polecenie Nicolae Ceausescu, dyktatora, który postanowił najpierw zrównać z ziemią rozległe tereny, wysiedlić mieszkańców, a następnie rozpocząć budowę jednego z piękniejszych budynków w Bukareszcie. Wstęp jest płatny, aczkolwiek cena jest warta tego miejsca. Wnętrze robi ogromne wrażenie.

Piękna sala koncertowa

Rumuńskie Ateneum to jedna z atrakcji, które na ogół brane są pod uwagę przez turystów pragnących zobaczyć najważniejsze zabytki Bukaresztu. Znajduje się w samym centrum miasta . Budowla została oddana do użytku w 1888 roku. Obecnie stanowi siedzibę Orkiestry Filharmonii George Enescu. Jest również główną salą koncertową w mieście i to właśnie tutaj każdego roku odbywa się międzynarodowy festiwal muzyczny.

Najbardziej klimatyczne zakątki Bukaresztu

Mówi się, że Bukareszt to jedno z tych miejsc, w których można się zakochać lub z miejsca znienawidzić. Na przestrzeni kilku ostatnich lat miasto wypracowało sobie nieco silniejszą pozycję na turystycznej mapie Europy i z całą pewnością postanowiło wykorzystać swoją szansę. Właśnie dlatego każdego roku coraz więcej osób przybywa do miasta, by poczuć jego niepowtarzalny klimat. Jedną z największych atrakcji miasta jest Centrul Vechi, wspaniała starówka, która zachwyca architekturą i od kilku lat przeobraża się w miejsce najchętniej wybierane przez młodych ludzi. To zdecydowanie część miasta, w której będzie można świetnie się zabawić, dobrze zjeść, napić się przepysznej kawy.

Historyczne miejsce

Nieopodal klimatycznej starówki znajduje się Plac Rewolucji. To niezwykle ważne miejsce dla mieszkańców Rumunii. Z kilku względów. Znajdziemy tutaj sporo unikatowych zabytków, aczkolwiek jest to miejsce ważne również z perspektywy nieco nowszej historii. To właśnie tutaj doszło do zamachu stanu i w efekcie obalono dyktatora. Krwawe walki, demonstracje i ogromne niezadwolenie mieszkańców zakończyło się wtargnięciem ludzi do pałacu.

 

Kategoria: transport, turystyka

Bukareszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć? 

Ryga – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto