#Turystyka

Kijów – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Kijów stanowi największe miasto Ukrainy i jednocześnie stolicę państwa. Miasto usytuowane jest nad Dnieprem. Jego historia sięga jeszcze V wieku. Wówczas stanowił bardzo ważny punkt na szlaku handlowym, a jego geopolityczne znaczenie miała w kolejnych latach wzrastać. Po zakończeniu II Wojny Światowej Kijów był jednym z najważniejszych miasta Związku Radzieckiego. To przepiękne miasto ma do zaoferowania sporo turystom. Gdzie warto udać się w pierwszej kolejności?

Złote kopuły Kijowa

Bez wątpienia jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych budowli w całym mieście jest Ławra Peczerska. To prawosławny kościół, którego historia sięga XI wieku, choć na przestrzeni kolejnych stuleci był rozbudowywany. Obecnie bardzo często można spotkać się z określeniem “baroku kozackiego”, co w praktyce odnosi się do dużej ilości zdobień i wieżyczek, które poniekąd wymykają się standardowemu barokowi. Od ponad trzech dekad budowla znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na terenie górnej ławry znajdują się obecnie różnego rodzaju sale wystawowe oraz muzea. To jedna z piękniejszych budowli i zdecydowanie element, bez którego nie sposób dzisiaj wyobrazić sobie kijowskiej panoramy.

Pomnik i piękny widok na miasto

Pomnik Trzech Założycieli Kijowa to kolejny punkt dla turystów, którzy po raz pierwszy zwiedzają miasto. Rzeźba uwiecznia Chorywa, Szczeka oraz Kija – trójkę, którą uważa się za legendarnych założycieli miasta. Faktem jest, że sam pomnik może robić większe lub mniejsze wrażenie, aczkolwiek nie tylko dla niego powinno się tutaj przyjść. Rzeźba jest usytuowana w wyjątkowym miejscu, z którego rozpościera się fantastyczny widok na Dniepr i część miasta znajdującą się tuż na drugim brzegu rzeki. Jest to zdecydowanie jedno z najbardziej obleganych miejsc przez fotografów, ale również świetny punkt na pamiątkowe zdjęcie z fantastyczną panoramą miasta w tle.

Najważniejszy plac w Kijowie

Plac Niepodległości lub Majdan Niezależności to niezwykle ważne miejsce w perspektywy współczesnej historii całej Ukrainy. To właśnie tutaj rozgrywały się Pomarańczowa Rewolucja oraz najbardziej zaciekłe walki podczas Euromajdanu. Dla mieszkańców Kijowa to miejsce wciąż kojarzy się z wydarzeniami, które znacząco wpłynęły na bieg wydarzeń w Ukrainie w ostatnich latach. Najbardziej znanym elementem Placu Niepodległości jest kolumna zwieńczona pomnikiem Brzegini.

Aleja Pejzażowa

Podróżowanie z dziećmi bywa uciążliwe, aczkolwiek wcale nie musi takie być. Wystarczy jedynie rozplanować wyjazd w taki sposób, by zapewnić pociechom jak najwięcej atrakcji. Jednym z takich miejsc, które są wprost uwielbiane przez rodziny z dziećmi, jest Aleja Pejzażowa. To malowniczy park, w którym znajduje się wiele bajecznych figur. Każda z nich jest pokryta barwnymi mozaikami i mimowolnie kojarzy się z cudownym Parkiem Guell w Barcelonie. To miejsce przepełnione kolorem i przy okazji idealna lokalizacja na odpoczynek po intensywnym dniu zwiedzania.

Błękitna cerkiew

Cerkiew Św. Andrzeja to urokliwa i bajeczna budowla, którą warto zobaczyć z bliska. Jej budowa rozpoczęła się jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku i trwała niespełna dekadę. Zastosowane biel, błękity i złoto sprawiają, że prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Warto zwrócić uwagę na przepiękne w kształcie kopuły i wieżyczki. Warto podkreślić, że wejście do cerkwi jest całkowicie bezpłatne.

Muzeum Czarnobyla

Muzeum Czarnobyla znajduje się niepodal Placu Kontraktowego. To miejsce upamiętnia ofiary oraz wysiedleńców zmuszonych do opuszczenia Prypeci po katastrofie w elektrowni jądrowej. Zdarzenie miało miejsce niespełna sto kilometrów od Kijowa, aczkolwiek tylko dzięki kierunkowi wiatru mieszkańcy stolicy nie odczuli jego skutków z ogromną siłą. W muzeum będziemy mogli dowiedzieć się, jak doszło do katastrofy i jaki był jej przebieg.

 

Kategoria: transport, turystyka