#Turystyka

Kiszyniów – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć? 

Kiszyniów to stolica oraz największe miasto Mołdawii. Historyczne źródła podają, że miasto powstało w drugiej połowie XV wieku. W XIX wieku zostało zaanektowane przez Rosję, a pod koniec I Wojny Światowej Mołdawia w końcu wywalczyła autonomię, by w trakcie kolejnej wojny znów znaleźć się w rękach Rosji, tym razem jako część Związku Radzieckiego. Dopiero upadek Związku Radzieckiego doprowadził do niepodległości Mołdawii i tym samym uczynił Kiszyniów stolicą wolnego państwa. To osobliwe miejsce i z całą pewnością stolica, która niejednokrotnie nas zachwyci. Gdzie warto się wybrać podczas swojej pierwszej wizyty w tym cudownym mieście?

Podróż do przeszłości

Dla wielu osób Kiszyniów jest jednym z tych miejsc, które wzbudza pewnego rodzaju nostalgię za minionymi już czasami. Z całą pewnością jest to miasto pełne kontrastów, różnych zlepków kulturowych i atmosfery, którą można porównać do komuny w Polsce. Nie oznacza to jednak, że należy omijać tę stolicę szerokim łukiem. Wręcz przeciwnie! Kiszyniów z całą pewnością nie należy do miast bogatych i miast, w które inwestuje się ogromne pieniądze. Miasto niemal w całości zostało zniszczone podczas II Wojny Światowej i niestety nigdy nie powróciło do świetności. Panuje tutaj jednak klimat, w którym można się zakochać. Rzadko kiedy bowiem można spotkać się ze stolicą europejską, w której po głównych drogach przechadzają się konie czy osły. Pozostałości z przeszłości to jedna z większych atrakcji tego miasta, które aspiruje do miana nowoczesnej europejskiej stolicy, aczkolwiek trzeba przyznać, że proces jeszcze trwa. Warto przemierzać ulice Kiszyniowa, które same w sobie są niezłą atrakcją. Oddają atmosferę tego miejsca, które czasami sprawia wrażenie, jakby czas zatrzymał się tutaj lata temu.

Najstarsze muzeum

Z całą pewnością warto udać się do Narodowego Muzeum Etnografii i Historii w Kiszyniowie. To najstarsze muzeum w całym kraju. Powstało pod koniec XIX wieku. To miejsce, dzięki któremu będziemy mogli przyjrzeć się zawiłej i niezwykle interesującej historii Mołdawii. Wspaniałe wystawy etnograficzne to zaledwie namiastka. Dosyć sporą popularnością cieszą się również wystawy paleontologiczne, archeologiczne oraz zoologiczne. Warto również zwrócić uwagę na tradycyjne stroje, które obowiązywały na przestrzeni minionych już wieków. To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Uważa się, że największą dumą muzeum jest szkielet mastodonu, czyli ssaka uznawanego za największego, jaki kiedykolwiek żył na naszej planecie.

Na łonie natury

Zwiedzanie miasta może być męczące nawet dla najbardziej entuzjastycznych turystów, którym zależy na zobaczeniu jak największej ilości atrakcji. Warto rozplanować zwiedzanie Kiszyniowa w taki sposób, aby znaleźć chwilę na spokojny spacer i możliwość odetchnięcia od zatłoczonych miejsc. Idealnym miejscem na odpoczynek będzie wspaniały park Valea Morilor. Trzeba przyznać, że sam w sobie jest nie lada atrakcją. Park usytuowany jest nad brzegiem jeziora i prowadzą do niego aż cztery wejścia. Powstanie parku datuje się na rok 1950, a jego pomysłodawcą był Leonid Breżniew. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać wspaniałe okazy różnych gatunków drzew. Warto udać się do parku w sezonie, kiedy odbywają się tutaj spektakle. Teatr Letni mieści ok. pięciu tysięcy widzów i jest doskonałym sposobem na spędzenie leniwego, acz atrackyjnego dnia w otoczeniu zieleni. Lokalizacja sprawia, że można tutaj również rozsmakować się sportach wodnych. Zdecydowanie warto udać się do stacji żeglarskiej i spróbować swoich sił w sportach wodnych. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, które pragną odpocząć lub aktywnie spędzić dzień z własnymi pociechami. Miłośnicy sportów wodnych znajdą tutaj sporo atrakcji. Dosyć sporym zainteresowaniem cieszą się również kajaki, któremi można wybrać się we wspaniały rejs po jeziorze.